۵۰ هزار تومان تخفیف اولین سفارش کد: WLC
  ارسال ۲ ساعته سفارشات تهران
جستجو منو
سبد خرید ورود یا ثبت نام
    مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۲/۱۰

 از موسیقی نهایت لذت را ببرید!

راهنمای انتخاب بهترین هدفون در سال 2022

 مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۲/۱۰  چاپ
راهنمای انتخاب بهترین هدفون در سال 2022

"موسیقی پناه من بود. می‌توانستم در فضای بین نت‌ها بخزم و پشتم را به تنهایی هایم کنم"
 مایا آنجلو


برندها، سبک ها و قیمت های مختلف هدفون بسیار زیاد است و همیشه پیدا کردن یک جفت مناسب برای شما کار بسیار دشواری است، معمولا مرور دفترچه راهنما و مشخصات هدفون کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.اما مشخصات هدفون پیچیده و بسیار فنی است و در اکثر مواقع  باعث سردرگمی شما در انتخاب هدفون مورد نظرتان میشود.
در اینجا قصد داریم توضیح بدیم که چه مشخصات فنی در انتخاب یک هدفون خوب برای شما میتواند مهم باشد! با ما همراه باشید.




Drivers
قطر درایور هدفون

درایور مهمترین جزء در یک جفت هدفون است. سیگنال الکتریکی را به فشار صوتی تبدیل می کند به عبارت دیگر، صدا را ایجاد می کند.

انواع مختلفی از درایور وجود دارد، اما همه آنها عمدتاً از آهنربا، سیم پیچ صدا و دیافراگم تشکیل شده اند. اجزاء باعث ارتعاش دیافراگم می شوند و این ارتعاشات امواج صوتی تولید می کنند که گوش ما به عنوان صدا تعبیر می کند.

در برگه مشخصات هدفون، درایور قطر دیافراگم را که بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود، نشان می دهد. به عنوان یک قاعده کلی که به هیچ وجه همیشه درست نیست  هر چه درایور بزرگتر باشد، صدا بهتر است، به خصوص برای اجرای بیس. در هدفون های روی گوشی، درایور 40 میلی متری یا بزرگتر شرط خوبی است.

از آنجایی که هدفون های داخل گوشی نمی توانند با یک درایور بزرگ جا بیفتند، بسیاری از آنها از رویکرد دو درایور استفاده می کنند. به جای داشتن یک درایور منفرد که کل محدوده فرکانس را کنترل می کند، یکی به طور خاص برای باس و دیگری برای فرکانس های متوسط و بالا وجود دارد.

این تغییر یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود گوشی‌های هدفون بسیار بهتر از گذشته باشند.




Noise Cancellation 
سیستم حذف نویز 

هدفون های حذف نویز دارای میکروفون و تراشه های الکترونیکی هستند. آن‌ها نویز محیط را ضبط می‌کنند، سپس یک موج صوتی معکوس ایجاد می‌کنند و آن را به هدفون برمی‌گردانند تا به طور موثر صدا را خنثی کنند.

برای فرکانس های ثابت و پایین بهترین کار را دارد و برای فرکانس های متوسط و بالاتر کمتر موثر است. بنابراین، اگر در پرواز هستید، ممکن است متوجه شوید که صدای موتور کاهش یافته است، اما صدای گریه کودک در صندلی جلویی کاهش نمی یابد.

حذف نویز به انرژی باتری نیاز دارد. کارایی آن می تواند به طور قابل توجهی از یک مدل هدست به مدل دیگر متفاوت باشد. برای جزئیات بیشتر، راهنمای ما در مورد نحوه عملکرد هدفون های حذف نویز را ببینید.




Frequency Response
پاسخ فرکانس

پاسخ فرکانس محدوده فرکانس های صوتی را که هدفون می تواند تولید کند را نشان می دهد. با هرتز اندازه‌گیری می‌شود که کمترین عدد نشان‌دهنده میزان باس و بالاترین تریبل است. اکثر هدفون ها دارای پاسخ فرکانسی حدود 20 تا 20000 هرتز هستند که با شنوایی انسان مطابقت دارد.

اعداد واقعاً شاخص خوبی برای کیفیت صدا نیستند، اگرچه می توانند به شما در انتخاب هدفون مناسب برای نوع خاصی از موسیقی کمک کنند. به عنوان مثال، اگر باس زیادی می خواهید، باید به دنبال هدفونی باشید که از فرکانس باس پایین پشتیبانی می کند.




Impedance
امپدانس

امپدانس اندازه گیری مقاومت الکتریکی است و بر حسب اهم نمایش داده می شود. به عبارت ساده تر، امپدانس بالاتر به معنای مقاومت بیشتر است، که به معنای قدرت بیشتر برای حرکت هدفون است.

هدفون‌هایی که برای دستگاه‌های موبایل طراحی شده‌اند، امپدانس کمتری دارند، کمتر از 32 اهم، بنابراین انرژی کمتری مصرف می‌کنند. هدفون های رده بالا و باکیفیت دارای امپدانس بسیار بالایی بالای 120 اهم هستند و برای تامین انرژی به یک آمپلی فایر اختصاصی نیاز دارند.

نقطه ضعف هدفون های امپدانس کمتر این است که در حالی که از ولتاژ کمتری استفاده می کنند، به جریان بالاتری نیاز دارند. جریان الکتریکی ارتعاش ایجاد می کند که به نوبه خود صدا ایجاد می کند. نتیجه این است که هدفون‌های امپدانس کمتر ممکن است صدای خش‌خش پس‌زمینه‌ای را منتشر کنند.

عدم تطابق امپدانس نیز می تواند باعث این مشکل و سایر مشکلات عملکرد شود. عدم تطابق ممکن است هنگام استفاده از هدفون با امپدانس بالا با گوشی هوشمند، یا هدفون با امپدانس پایین با سیستم صوتی پیشرفته رخ دهد. داشتن نوع مناسب هدفون برای تجهیزات صوتی که استفاده می کنید بسیار مهم است.




Total Harmonic Distortion
سیستم اعوجاج هارمونیک کل 

اعوجاج هارمونیک کل (THD) سطح اعوجاج ممکن است هنگام استفاده از هدفون با صدای بلند را نشان دهد.

همانطور که دیدیم، هدفون ها صدا را از طریق یک دیافراگم ارتعاشی در درایور تولید می کنند. در ولوم های بالا، دیافراگم ممکن است نتواند به اندازه کافی سریع ارتعاش کند و در نتیجه اعوجاج ایجاد می شود. THD به صورت درصد بیان می شود و کمتر بهتر است. اکثر هدفون ها دارای THD کمتر از 1٪ و مجموعه های رده بالا به میزان قابل توجهی کمتر هستند.


Noise Isolation
سیستم جداسازی نویز

هدفون های عایق صدا به طور فیزیکی صداهای خارجی را مسدود می کنند. این یا با هدفون های روی گوش و پشت بسته است که کل گوش را می پوشانند، یا به طور موثرتر، هدفون های داخل گوش که مجرای گوش را می بندند.

از این نظر، هدفون های داخل گوش مانند گوش گیر عمل می کنند و مهم است که با استفاده از گوشواره های اندازه مناسب، محکم ترین مهر و موم ممکن را داشته باشید.

جداسازی نویز به منبع تغذیه خارجی نیاز ندارد و محدود به فرکانس‌های خاصی نیست. همچنین تمایل دارد در هدفون های مقرون به صرفه تری نسبت به فناوری حذف نویز ظاهر شود.




Sensitivity and Sound Pressure Level

حساسیت و سطح فشار صدا

حساسیت و سطح فشار صدا (SPL) اصطلاحات مرتبطی هستند و ممکن است اندازه آن در دفترچه راهنمای مشخصات هدفون یافت شود. آنها نشان می دهند که هدفون چقدر بلند خواهد بود.

حساسیت نشان می دهد که چگونه یک سیگنال الکتریکی به یک سیگنال صوتی تبدیل می شود. SPL نحوه اندازه گیری حساسیت است و اغلب به صورت دسی بل SPL در هر میلی وات نمایش داده می شود (اگرچه هیچ استاندارد مطلقی برای این وجود ندارد).

اکثر هدفون ها در محدوده 85-120dB SPL در هر میلی وات قرار دارند. برای ارائه برخی زمینه ها، ترافیک شهری معمولی حدود 80 دسی بل، صدای فریاد 105 دسی بل، و بلند شدن جت 130 دسی بل است.

آستانه درد برای سر و صدا حدود 120 دسی بل است، در حالی که اداره ایمنی و بهداشت شغلی در مورد خطرات کاهش شنوایی با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض SPL بیش از 85 دسی بل هشدار می دهد.


سخن پایانی 

مشخصات هدفون معملا به طرز شگفت انگیزی پیچیده هستند، و شما نیاز به درک خوبی از فیزیک، الکترونیک و ریاضی دارید تا بتوانید واقعاً معنای آنها را درک کنید. حتی در این صورت، واقعیت ساده این است که شما نمی توانید کیفیت یک جفت هدفون را فقط با یک سری اعداد در برگه مشخصات تشخیص دهید.

و هنگامی که با شرایط و مشخصات جدیدی روبرو می شوید که در بالا به آنها اشاره نکرده ایم، دلسرد نشوید یکی از بزرگترین تصمیماتی که هنگام خرید می گیرید این است که به دنبال هدفون های بلوتوث یا سیمی باشید. اگرچه در واقعیت، این امر به این بستگی دارد که آیا دستگاهی که به آن گوش می دهید جک هدفون دارد یا خیر.

می‌توانید از مشخصات استفاده کنید تا انتخاب خود را محدود کنید، و آن‌هایی را که با سبک موسیقی مورد علاقه‌تان، محیطی که در آن از آن‌ها استفاده می‌کنید و ابزار صوتی که با آن استفاده می‌کنید، مناسب هستند را شناسایی کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، باید بررسی ها و گزارش های کاربر را بررسی کنید تا دقیقاً میزان عملکرد آنها را متوجه شوید.


خرید انواع هدفون و هندزفری