مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۹/۱۲

 تکنولوژی

دانشمندان دوربین کوچکی به اندازه یک دانه نمک ساختند

 مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۹/۱۲  چاپ
دانشمندان دوربین کوچکی به اندازه یک دانه نمک ساختند

دانشمندان یک دوربین میکروسکوپی ابداع کرده اند که به گفته آنها اندازه یک دانه نمک است.

این دوربین که توسط تیمی از محققان دانشگاه پرینستون و دانشگاه واشنگتن در آمریکا ساخته شده است، می تواند تصاویر تمام رنگی را به خوبی تصاویری که 500000 برابر اندازه لنزهای دوربین تولید می کنند، ایجاد کند.

این طراحی بر مشکلات مرتبط با دوربین‌های میکرو سایز قبلی که اغلب تصاویری با کیفیت پایین با میدان دید محدود تولید می‌کردند، غلبه می‌کند.

در حالی که دوربین‌های سنتی از شیشه‌های خمیده یا لنزهای پلاستیکی برای خم کردن پرتوهای نور به سمت فوکوس استفاده می‌کنند، سیستم نوری جدید به فناوری به نام «متاسطح» متکی است که می‌تواند مانند یک تراشه رایانه تولید شود.

سطح دوربین جدید حاوی 1.6 میلیون "پست" استوانه‌ای شکل است که از هوش مصنوعی و نور برای تبدیل آنچه که تشخیص می‌دهند به تصویر استفاده می‌کنند.دانشمندان می گویند که با امید اینکه بتواند به طور مثبت نتایج سلامتی را شکل دهد، می توان از طرح جدید برای کمک به پزشکان برای گرفتن تصاویر واضح تر از بدن انسان برای کمک به تشخیص و درمان بیماری ها استفاده کرد.

همچنین می توان از این دوربین برای ساخت گوشی های دوربین دار با کیفیت بهتر استفاده کرد.

فلیکس هاید، که کمک کرد: "ما می‌توانیم سطوح جداگانه را به دوربین‌هایی تبدیل کنیم که وضوح بسیار بالایی دارند، بنابراین دیگر به سه دوربین در پشت تلفن خود نیاز ندارید، اما کل پشت تلفن شما به یک دوربین غول‌پیکر تبدیل می‌شود. ما می‌توانیم به روش‌های کاملاً متفاوتی برای ساخت تکنولوژی در آینده فکر کنیم.»