مجله شیناتو    ۱۴۰۲/۷/۲۹

Action Button اپل، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدید آیفون در سال‌های اخیر است!

 مجله شیناتو    ۱۴۰۲/۷/۲۹  چاپ
Action Button اپل، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدید آیفون در سال‌های اخیر است!

یک دکمه کوچک که می‌توانید آن را برنامه‌ریزی کنید تا تقریباً هر کاری که می‌خواهید انجام دهد، امکانات زیادی را برای کامپیوتری که همیشه با شماست، به دست می‌دهد.

مهم‌ترین و جدیدترین ویژگی در آیفون 15 پرو امسال، قاب تایتانیوم سبک‌تر، پردازنده جدید A17 پرو یا سیستم دوربین نیست (هرچند که همگی با ارزش هستند) برای من، دکمه عمل یا Action Button است: دکمه کوچکی که بالای دکمه‌های صدا قرار دارد و دکمه بی‌صدا Mute را که از ابتدای تولید آیفون‌ها وجود داشته است، جایگزین کرده است.

دکمه عمل شاید بزرگ‌ترین ارتقاء سخت‌افزاری خط تولید آیفون در چند سال گذشته باشد. این تکنولوژی نه چندان پیشرفته‌ای نیست  در واقع، تنها یک دکمه است  اما قابلیت برنامه‌ریزی آن به شما امکان می‌دهد که از آیفون خود به روش‌های کاملاً جدیدی استفاده کنید.اپل در معرفی آیفون 15 پرو دکمه عمل را به نمایش گذاشت و این ویژگی در بسیاری از بررسی‌ها پس از آن  برجسته شد. اما نه تا زمانی که کاربران در هفته گذشته دست به آیفون 15 پرو زدند که پتانسیل دکمه عمل به طور کامل متوجه شد.

به طور پیش‌فرض، این دکمه به عنوان یک جایگزین مستقیم برای دکمه بی‌صدا قدیمی عمل می‌کند: از آن برای تغییر تنظیمات زنگ تلفن‌تان استفاده می‌کنید. در برنامه تنظیمات آیفون، می‌توانید آن را به انجام چند کار دیگر تغییر دهید، مانند روشن کردن چراغ قوه، راه‌اندازی دوربین یا فعال‌کردن حالت "Do Not Disturb". اما قدرت واقعی دکمه عمل زمانی آزاد می‌شود که آن را با برنامه قابل برنامه‌ریزی Shortcuts اپل ترکیب کنید. از آنجا، شما می‌توانید تقریباً هر چیزی که ممکن است در تلفن خود تصور کنید را به صورت سریع و راحت‌تری انجام دهید.

اپلیکیشن تنظیمات پیشنهاداتی ساده برای اختصاص دادن به دکمه اکشن می‌دهد، اما وقتی به شورتکات‌های سفارشی ویژه وارد می‌شوید، موارد جالب‌تری پدیدار می‌شود. می‌توانید دکمه اکشن را برنامه‌ریزی کنید تا یک منو از سایر شورتکات‌ها نشان دهد که می‌توانید سپس آن‌ها را با لمس صفحه اجرا کنید. می‌توانید آن را بر اساس مکان، زمان روز یا حتی جهت دستگاه خود به انجام وظایف مختلفی برنامه‌ریزی کنید. محدودیت واقعی تخیل شما و صبر شما در برنامه‌ریزی در اپلیکیشن شورتکات است، که ممکن است خسته‌کننده باشد.تنظیمات من برای دکمه اکشن خودم شامل یک لیست از شورتکات هست که به من امکان می‌دهد تعدادی از اعمال مختلف را اجرا کنم، از جمله تغییر تنظیمات زنگ، روشن کردن چراغ قوه، و باز کردن دوربین. همچنین می‌توانم یک وظیفه جدید به لیست Todoist اضافه کنم، یک رویداد تقویمی در Fantastical ایجاد کنم، قفل چرخش را تغییر دهم، یک یادداشت سریع بسازم، یک آهنگ با Shazam شناسایی کنم، آخرین لیست پخش یا پادکستی که داشتم گوش می‌دادم را ادامه دهم، و انواع کنترل‌های خانه‌هوشمند را اجرا کنم، حتی بدون اینکه به صفحه اصلی تلفنم بروم.

همچنان امکانات بیشتری برای افزایش قدرت دکمه اکشن وجود دارد که اپل می‌تواند ارائه دهد. در حال حاضر، این دکمه تنها اجرای عملیات از طریق فشار طولانی را پشتیبانی می‌کند. دوست داشتم بتوانم تنظیم کنم که با یک فشار کوتاه و دو بار کلیک کردن وظایف خاصی انجام شود، مانند دکمه تغییر تنظیمات قدرت در سمت دیگر تلفن. برنامه‌ریزی وظایف در اپلیکیشن شورتکات نیاز به صبر زیادی دارد و نیاز به دانش در انجام کارهای خاصی دارد؛ این اپلیکیشن ممکن است بسیاری از مواقع با مشکلات نرم‌افزاری روبرو شود. اگر شورتکاتی پیچیده یا طولانی داشته باشید و سعی کنید آن را از صفحه قفل اجرا کنید، احتمال دارد زمان اجرا به پایان برسد و شکست بخورد. (نکته حرفه‌ای: اگر دسترسی به یک رایانه Mac دارید، بیشتر کار ایجاد شورتکات را در آنجا انجام دهید و سپس آن را از طریق iCloud با تلفن همگام سازی کنید. شروع از یک قالبی که شخص دیگری ایجاد کرده است هم می‌تواند زمان و اذیت را کاهش دهد.)

منبع: The Verge