مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

 ChatGpt

هوش مصنوعی خارق العاده ChatGPT چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

 مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۱۱/۱۲  چاپ
هوش مصنوعی خارق العاده ChatGPT چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

از زمان راه اندازی آن در نوامبر سال گذشته، ChatGPT به یک موفقیت فوق العاده تبدیل شده است. برنامه هوش مصنوعی که اساساً یک ربات گفتگوی پیشرفته است، می‌تواند به بزرگترین و کوچک‌ترین سؤالات زندگی پاسخ دهد و مقالات دانشگاهی، داستان‌های تخیلی، هایکوها و حتی نامه‌های درخواست شغلی را تهیه کند. این کار را با استفاده از آنچه از مقدار حیرت آور متن در اینترنت به دست آورده است، با راهنمایی دقیق متخصصان انسانی انجام می دهد. همانطور که میلیون‌ها نفر در هفته‌های اخیر سؤالی از ChatGPT بپرسید، و تمام تلاش خود را برای پاسخ دادن به کار می‌گیرد.

این برنامه جدیدترین برنامه ای است که از OpenAI، یک آزمایشگاه تحقیقاتی در کالیفرنیا، پدیدار شده است و بر اساس یک هوش مصنوعی قبلی از این ساز به نام GPT-3 است. هوش مصنوعی که در این زمینه به عنوان یک مدل زبان بزرگ یا LLM شناخته می‌شود، صدها میلیارد کلمه در قالب کتاب، گفتگو و مقاله‌های وب تغذیه می‌کند و از آن‌ها مدلی را بر اساس احتمال آماری از کلمات و جملاتی می‌سازد. تمایل دارند هر متنی را که قبلا آمده است دنبال کنند. این کمی شبیه متن پیشگویانه در تلفن همراه است، اما به شدت افزایش یافته است و به آن اجازه می دهد تا به جای کلمات واحد، پاسخ های کامل را تولید کند.گام مهم رو به جلو با ChatGPT در آموزش اضافی آن نهفته است. مدل زبان اولیه با ارائه تعداد زیادی سوال و پاسخ ارائه شده توسط مربیان هوش مصنوعی انسانی به خوبی تنظیم شد. سپس این موارد در مجموعه داده آن گنجانده شد. در مرحله بعد، از برنامه خواسته شد تا چندین پاسخ مختلف به سؤالات مختلف ارائه دهد، که کارشناسان انسانی سپس آنها را از بهترین به بدترین رتبه بندی کردند. این تنظیم دقیق توسط انسان به این معنی است که ChatGPT اغلب در بررسی اطلاعاتی که یک سؤال واقعاً دنبال آن است، جمع‌آوری اطلاعات مناسب و قاب‌بندی پاسخ به شیوه‌ای طبیعی بسیار تأثیرگذار است.

به گفته ایلان ماسک، نتیجه "خیلی خوب" است، همانطور که بسیاری از کاربران اولیه - از جمله دانشجویان کالج که آن را به عنوان یک نجات دهنده برای تکالیف دیرهنگام می دانند - تأیید خواهند کرد. همچنین خراب کردن آن از چت ربات های قبلی سخت تر است. برخلاف ربات‌های چت قدیمی، ChatGPT برای امتناع از سؤالات نامناسب و جلوگیری از ساختن مطالب با پاسخ دادن به مسائلی که در مورد آنها آموزش ندیده است، طراحی شده است. به عنوان مثال، ChatGPT هیچ چیز در جهان پس از سال 2021 نمی داند زیرا داده های آن از آن زمان به روز نشده است. محدودیت‌های اساسی‌تر دیگری نیز دارد. ChatGPT هیچ کنترلی روی حقیقت ندارد، بنابراین حتی زمانی که پاسخ ها روان و قابل قبول هستند، هیچ تضمینی برای درست بودن آنها وجود ندارد.

پروفسور مایکل وولدریج، مدیر تحقیقات بنیادی هوش مصنوعی در موسسه آلن تورینگ در لندن، می‌گوید: «اگر من یک پیام متنی برای همسرم بنویسم که شروع می‌کند: «من خواهم بود...» ممکن است کلمات بعدی را پیشنهاد کند. در میخانه یا دیر، زیرا به تمام پیام هایی که برای همسرم فرستاده ام نگاه کرد و فهمید که اینها محتمل ترین راه هایی هستند که آن جمله را کامل می کنم. ChatGPT دقیقاً همین کار را در مقیاس وسیع انجام می دهد.

"اینها اولین سیستم هایی هستند که من واقعاً می توانم در مورد آنها هیجان زده شوم. خواندن مقدار متنی که سیستم روی آن آموزش دیده و پنهان شده است، به 1000 عمر انسان نیاز دارد که دانش بسیار زیادی درباره جهان است.همانطور که OpenAI اشاره می‌کند: «ChatGPT گاهی اوقات پاسخ‌هایی با صدای معقول اما نادرست یا مزخرف می‌نویسد» و «گاهی اوقات به دستورالعمل‌های مضر پاسخ می‌دهد یا رفتار مغرضانه از خود نشان می‌دهد». همچنین می‌تواند پاسخ‌های طولانی‌مدت بدهد، مشکلی که توسعه‌دهندگان آن برای مربیان «ترجیح پاسخ‌های طولانی‌تر که جامع‌تر به نظر می‌رسند» گذاشته‌اند.

وولدریج می‌گوید: «یکی از بزرگترین مشکلات ChatGPT این است که با اطمینان زیاد، با اشتباهات بازمی‌گردد. «نمی‌داند چه چیزی درست است یا نادرست. از دنیا خبر نداره شما مطلقاً نباید به آن اعتماد کنید. باید چک کنی چی میگه

ما به رویای هالیوودی هوش مصنوعی نزدیک نیستیم. نمی تواند یک جفت بند کفش ببندد یا دوچرخه سواری کند. اگر از آن دستور تهیه املت بخواهید، احتمالاً کار خوبی خواهد کرد، اما این بدان معنا نیست که می داند املت چیست.» این یک کار در حال پیشرفت است، اما با این وجود یک کار متحول کننده است.

The Guardian