مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۱۰/۱

 دوربین های قدرتمند آیفون های بعدی

اپل ممکن است در نهایت سال آینده با دوربین های 48 مگاپیکسلی آیفون ها را ارتقا دهد

 مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۱۰/۱  چاپ
اپل ممکن است در نهایت سال آینده با دوربین های 48 مگاپیکسلی آیفون ها را ارتقا دهد

اپل بالاخره آماده ورود به جنگ مگاپیکسلی برای دوربین گوشی های هوشمند شده است و همه چیز از اوایل سال آینده با سری آیفون 14 آغاز می شود. طبق یادداشت تحقیقاتی Ming-Chi Kuo، تحلیلگر TFI Securities (از طریق MacRumors)، که سابقه خوبی با پیش‌ بینی‌های مرتبط با اپل دارد، آیفون 14 پرو به دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی مجهز می‌شود.

اپل تاکنون به سنسورهای 12 مگاپیکسلی مطمئن خود در آیفون ها اعتماد کرده است. و حتی زمانی که این شرکت از دوربین تکی به تنظیمات دوربین دوگانه و در نهایت به آرایه دوربین سه گانه فارغ شد، رابطه عاشقانه آن با سنسورهای 12 مگاپیکسلی ادامه یافت. به عنوان مثال، آیفون 13 پرو را در نظر بگیرید که از یک سنسور 12 مگاپیکسلی برای دوربین های اصلی، فوق عریض و تله فوتو استفاده می کند.

اما جهش عظیم از دوربین‌های 12 مگاپیکسلی به 48 مگاپیکسلی تنها ارتقای تصویربرداری‌ نیست که اپل برای آیفون 14 پرو دوتایی دارد. Kuo اشاره می کند که دوربین 48 مگاپیکسلی آیفون 14 پرو و برادر مکس آن نیز می توانند ویدیوهای 8K HDR را ضبط کنند. برای مقایسه، دوربین 12 مگاپیکسلی در آیفون 13 پرو دو تنها می‌تواند ویدیوهای 4K HDR را با مقداری جادوی Dolby Vision با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه انجام دهد.با دوربین‌های بزرگ‌تر، ترفندهای بهتری نیز ارائه می‌شود

کو همچنین پیش‌بینی می‌کند که جفت آیفون 14 پرو حالت اختصاصی 48 مگاپیکسلی را ارائه می‌کند تا با استفاده از حسگر جدید، عکس‌هایی را با تمام شکوه پیکسلی خود ثبت کند. با این حال، کاملاً محتمل است که دوربین به طور پیش‌فرض عکس‌های 12 مگاپیکسلی را تولید کند و ترکیب پیکسلی 4 در 1 را انجام دهد. به طور خلاصه، این سنسور چهار پیکسل مجاور را در یک سوپرپیکسل بزرگتر ترکیب می کند که می تواند اطلاعات نور بیشتری را برای ارائه عکس های روشن تر و متعادل تر جمع آوری کند. به علاوه، عکس‌های 12 مگاپیکسلی نسبت به عکس‌های 48 مگاپیکسلی در تعطیلات، هزینه کمتری بر حافظه داخلی خواهند داشت.

البته اپل خیلی از رقبا عقب است. رقبایی مانند سامسونگ قبلاً از مزایای سنسورهای دوربین 108 مگاپیکسلی مانند گلکسی اس 21 اولترا بهره برده‌اند و در سال 2022 شاهد عرضه گوشی‌هایی با دوربین عظیم 200 مگاپیکسلی خواهیم بود. اما همانطور که گفته می شود، مگاپیکسل بالاتر همیشه به معنای نتایج بهتر نیست. اپل سال به سال این را ثابت کرده است.

با وجود دوربین‌های 12 مگاپیکسلی، آیفون 13 پرو دوتایی یکی از بهترین‌های موجود در زمینه عکاسی است و در زمینه فیلم‌برداری رقیب را می‌خورد. با توجه به سابقه اپل، ارتقاء دوربین‌های 48 مگاپیکسلی احتمالاً جهشی بزرگ در خروجی تصویر آیفون‌ها به همراه خواهد داشت. فقط تعجب نکنید اگر اپل قیمت خوبی را برای آیفون 14 پرو در سال آینده معرفی کند.

منبع: Digitaltrends