مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۹/۲۱

 دعوای اپل و فورتنایت

اپل هنوز نیازی به ایجاد تغییرات در اپ استور ندارد

 مجله شیناتو    ۱۴۰۰/۹/۲۱  چاپ
اپل هنوز نیازی به ایجاد تغییرات در اپ استور ندارد
اپل هنوز تصمیم ندارد که به توسعه دهندگان این امکان را بدهد که پیوندهایی به گزینه های پرداخت خارجی اضافه کنند.
اپل امروز برای زمانی که باید با تغییرات اپ استور مطابقت داشته باشد، یک روز قبل از مهلت اولیه 9 دسامبر و تنها چند هفته پس از رد درخواست اولیه اپل برای جلوگیری از این الزام، قاضی ایوان گونزالس راجرز، تاخیر دریافت کرد.

دستوری که به توسعه دهندگان اجازه می دهد از سیستم های پرداخت خارجی استفاده کنند، ناشی از اختلاف شدید بین اپل و غول بازی Epic Games است. در آگوست 2020، اپل فورتنایت، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های جهان را پس از اینکه Epic Games یک گزینه پرداخت مستقیم اضافه کرد که سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای اپ استور و کمیسیون 30 درصدی آن را به اپل دور زد، از اپ استور حذف کرد.

گونزالس راجرز علیه Epic حکم داد و متوجه شد که این شرکت توافقنامه توسعه دهندگان خود را نقض می کند و به این نتیجه رسید که اپل انحصار ناعادلانه ای در فضای برنامه ایجاد نمی کند. با این حال، اپل بدون آسیب از کار خارج نشد - مشخص شد که این شرکت قانون رقابت ناعادلانه کالیفرنیا را نقض می کند. در نتیجه، دستوری دائمی صادر شد که غول فناوری را مجبور کرد تا هرگونه مانعی را که توسعه‌دهندگان را از استفاده از «دکمه‌ها یا پیوندهای خارجی» برای هدایت کاربران به سمت روش‌های پرداخت جایگزین خارج از اپ استور باز می‌دارد، حذف کند.با تایید درخواست تجدیدنظر توسط دادگاه تجدید نظر ایالات متحده برای حوزه نهم، اپل می تواند منتظر باشد تا تغییراتی در سیستم پرداخت خود ایجاد کند تا زمانی که درخواست تجدید نظر در این پرونده به پایان برسد، روندی که ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. در آن زمان، اپل مطمئناً هر کاری که ممکن است انجام خواهد داد تا این سفارش را به کلی کنار بگذارد. شایان ذکر است، این اقامت به بخش دوم دستور تعمیم نمی‌یابد، که اپل را ملزم می‌کند تا «ارتباط با مشتریان را از طریق نقاط تماسی که به‌طور داوطلبانه از مشتریان از طریق ثبت حساب در برنامه دریافت می‌کنند» را مجاز کند.

«اپل حداقل نشان داده است که درخواست تجدیدنظرش سؤالات جدی را در مورد صحت تصمیم دادگاه منطقه ایجاد می کند که Epic Games، Inc. نشان نداد که رفتار اپل ناقض قوانین ضد انحصار است، اما نشان داد که همان رفتار قانون رقابت ناعادلانه کالیفرنیا را نقض می کند. به گزارش 9to5Mac، در این تصمیم آمده است.

اپل در بیانیه ای به نیویورک تایمز از دادگاه تجدیدنظر تشکر کرد اما به استدلال خود علیه این حکم ادامه داد.

این شرکت گفت: "نگرانی ما این است که این تغییرات خطرات امنیتی و حریم خصوصی جدیدی ایجاد کرده و تجربه کاربری که مشتریان در مورد اپ استور دوست دارند را مختل کند."