مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۵/۱۵

 Apple iPhone 14

اپل تولید آیفون 14 را به طور هم‌زمان در هند و چین آغاز می‌کند!

 مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۵/۱۵  چاپ
اپل تولید آیفون 14 را به طور هم‌زمان در هند و چین آغاز می‌کند!

فاکسکان که وظیفه‌ی مونتاژ آیفون‌های اپل را برعهده دارد، علاوه‌بر کارخانه‌ی چین، خطوط تولید این محصول را در کشورهای دیگر ازجمله برزیل و هند نیز راه‌اندازی کرده است. بااین‌حال، تأسیسات چین این شرکت درمورد حمل‌ونقل جهانی آیفون در سرتاسر جهان، مهم‌ترین است. اما این بار به‌نظر می‌رسد اپل تصمیم دارد تولید آیفون ۱۴ را به‌طور هم‌زمان در چین و هند آغاز کند.

مینگ‌چی کو اعلام کرده است حداقل یکی از مدل‌های سری آیفون ۱۴ به‌طور هم‌زمان در هند و چین تولید خواهد شد. اگر این خبر واقعیت داشته باشد، اولین‌بار است که تولید نسل جدید گوشی‌های اپل علاوه‌بر چین به‌طور هم‌زمان در یک کشور دیگر نیز انجام خواهد شد.

همان‌طور که کو اشاره می‌کند، آغاز تولید آیفون در کشورهای دیگر غیر از چین در شرایط عادی معمولاً چند ماه طول می‌کشد. به‌عنوان مثال فاکسکان در آوریل سال جاری، مونتاژ آیفون ۱۳ را در هند آغاز کرد، درحالی‌که تولید این محصول در برزیل چند هفته بعد شروع شد.به گزارش 9to5mac، تولید آیفون در کشورهای دیگر با هدف تأمین تقاضای جهانی نیست. به گفته‌ی کو، ظرفیت تولید آیفون ۱۴ در هند برای پر کردن شکاف ناشی از چالش‌های تولید در چین در کوتاه‌مدت کافی نخواهد بود، اما هنوز هم درزمینه‌ی توسعه‌ی خطوط تولید آیفون در سایر کشورها، نقطه‌ی عطف مهمی برای اپل به‌حساب می‌آید.

کو همچنین تأکید می‌کند که تصمیم اپل برای سرعت بخشیدن به روند تولید آیفون ۱۴ در هند، به‌دلیل تأثیرات سیاسی-جغرافیایی روی زنجیره‌ی تأمین این شرکت اتخاذ شده است.

اپل به‌دنبال جایگزین، برای چین است

همان‌طور که اوایل امروز اعلام شد، اپل پس از سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، به تأمین‌کنندگان خود درمورد انتقام احتمالی دولت چین از ایالات متحده، هشدار داده است. پلوسی با برخی از تأمین‌کنندگان غول فناوری مستقر در کوپرتینو ازجمله TSMC و پگاترون (مونتاژکننده تایوانی) جلسه‌هایی برگزار کرد. از آن زمان گزارش‌هایی مبنی‌بر مسدود کردن محوله‌های این شرکت‌ها ازطرف چین منتشر شده است.

تولید سری آیفون ۱۴ به‌دلیل کمبود قطعات و برخی مشکلات جزئی مرتبط با کیفیت، با تأخیر مواجه شده است. با افزایش تولید آیفون در هند و احتمالاً در برزیل، شاید اپل بتواند به‌آرامی میزان وابستگی خود را به چین کاهش دهد؛‌ اگرچه دستیابی به این هدف بسیار دشوار خواهد بود.

تحلیلگران معتقدند با وجود همه‌ی این شکست‌ها، اپل نسل بعدی آیفون را ماه آینده معرفی خواهد کرد. علاوه‌براین شایعه شده است که این شرکت نسل بعدی اپل واچ را برای اولین‌بار با مدل پرو و یک آیپد سطح‌پایه‌ی جدید و بازطراحی‌شده با درگاه USB C و پشتیبانی از 5G معرفی خواهد کرد.