مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۷/۱۴

 نگاهی به رویکرد سلامتی کمپانی اپل

اپل چگونه مردم را با اطلاعات سلامتی خود توانمند می کند؟

 مجله شیناتو    ۱۴۰۱/۷/۱۴  چاپ
اپل چگونه مردم را با اطلاعات سلامتی خود توانمند می کند؟

کمپانی اپل گزارش جدیدی را به اشتراک گذاشته که تصویری از روش‌هایی که محصولات اپل به مردم قدرت می‌دهند تا در مرکز سلامتی خود قرار گیرند و به عنوان یک محافظ هوشمند برای سلامت و ایمنی آن‌ها عمل می‌کنند، به اشتراک گذاشته است.
 
کاربران، توسعه‌دهندگان، مؤسسات پزشکی و سازمان‌های بهداشتی در سراسر جهان از دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و API های اپل برای از بین بردن موانع بین افراد و اطلاعات سلامتی آن‌ها استفاده می‌کنند.

تلاش‌های اپل برای ارتقای سلامت در درجه اول به دو دسته تقسیم می‌شود که در دو بخش مربوط به گزارش به تفصیل آمده است. بخش اول تمرکز اپل بر روی ویژگی‌های سلامت شخصی و تناسب اندام در اپل واچ و آیفون را توصیف می‌کند که بینش‌های عملی و مبتنی بر علم را ارائه می‌دهد و به محافظت از سلامت و ایمنی کاربران کمک می‌کند. بخش دوم کار اپل را با جامعه پزشکی برای حمایت از تحقیقات و مراقبت به اشتراک می گذارد. هر دو بخش همراه با بخش برنامه‌های افزودنی و Spotlights در انتهای گزارش شامل نمونه‌های مختلفی از توسعه‌دهندگان شخص ثالث، مؤسسات بهداشتی و سازمان‌هایی است که با فناوری اپل نوآوری می‌کنند.ما عمیقاً معتقدیم که فناوری می‌تواند در بهبود نتایج سلامتی و تشویق مردم به زندگی سالم‌تر نقش داشته باشد، و از راه‌هایی که کاربران از ویژگی‌های سلامتی و تناسب اندام ما بهره می‌برند، و همچنین از راه‌هایی که توسعه‌دهندگان شخص ثالث استفاده می‌کنند، هیجان‌زده هستیم. جف ویلیامز، مدیر عامل اپل گفت: موسسات و سازمان‌ها از فناوری اپل برای پیشرفت سلامت و علم استفاده می‌کنند. "چشم انداز ما برای آینده این است که به ایجاد فناوری مبتنی بر علم ادامه دهیم که افراد را با اطلاعات بیشتری مجهز می کند و به عنوان یک نگهبان هوشمند برای سلامت آنها عمل می کند، بنابراین آنها دیگر مسافر سفر سلامت خود نباشند. در عوض، ما می‌خواهیم مردم با بینش‌های معنادار و عملی، محکم روی صندلی راننده قرار گیرند.»

توانمندسازی کاربران در سفرهای سلامت شخصی آنها

از زمان انتشار اپلیکیشن Health در سال 2014 و اپل واچ در سال 2015، اپل مجموعه گسترده ای از ویژگی های نوآورانه سلامتی و تناسب اندام را معرفی کرده است، با این هدف که به کاربران بینش های معنادار و قابل فهمی را ارائه دهد تا بتوانند برای زندگی توانمند شوند. زندگی سالم تر در این گزارش چهار پایه از ویژگی های سلامت و تناسب اندام اپل مشخص شده است: 1) ارائه یک مکان مرکزی و امن به کاربران برای ذخیره و مشاهده داده های سلامت آنها در برنامه Health) ارائه ویژگی هایی که اپل واچ را قادر می سازد به عنوان یک محافظ هوشمند برای کاربران عمل کند. سلامتی، 3) ارائه ویژگی هایی که به کاربران کمک می کند تا سلامت و تناسب اندام روزانه خود را برای نتایج سلامت بهتر بهبود بخشند، و 4) تقویت برنامه های نوآورانه سلامت و تناسب اندام شخص ثالث با ابزارهای توسعه دهنده.

با عرضه iOS 16 و watchOS 9 در پاییز امسال، اپل واچ و آیفون ویژگی‌هایی را ارائه خواهند کرد که بر 17 حوزه سلامت و تناسب اندام تمرکز دارند، از سلامت قلب و خواب گرفته تا تحرک و سلامت زنان و موارد دیگر. در طول سال ها، مشتریان در هر سنی به اشتراک گذاشته اند که چگونه این ویژگی های سلامتی و تناسب اندام، به قول خودشان، زندگی آنها را تغییر داده است. چندین نفر داستان های خود را در این گزارش به اشتراک می گذارند، از جمله مشتریانی که به بیماری های قلبی جدی پی برده اند، پس از زمین خوردن کمک های اضطراری دریافت کرده اند، یا به طور چشمگیری سلامت خود را از طریق فعالیت روزانه بهبود بخشیده اند.کاربران اکنون می توانند بیش از 150 نوع مختلف داده سلامت از Apple Watch، iPhone و برنامه ها و دستگاه های شخص ثالث متصل را در یک نمای مرکزی در برنامه Health ذخیره کنند، علاوه بر این اطلاعات سوابق سلامت موجود از موسسات مرتبط در ایالات متحده، بریتانیا، و کانادا اکنون ده‌ها هزار برنامه در اپ استور وجود دارد که از HealthKit API استفاده می‌کنند، که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد داده‌هایی را که کاربران انتخاب می‌کنند از برنامه Health به اشتراک بگذارند تا تجربیات سلامت و تناسب اندام نوآورانه‌ای را با پروتکل‌های سخت‌گیرانه حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ارائه دهند. در این گزارش نمونه‌هایی از برنامه‌های محبوب جهانی با قابلیت HealthKit مانند Nike Run Club، Calm و WeightWatchers به‌علاوه تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌های دارای HealthKit - از جمله سلامت قلب Qardio و Withings Health Mate که از لوازم جانبی متصل استفاده می‌کنند تا به کاربران اجازه ردیابی و حتی بیشتر جنبه های سلامتی آنها را زیر نظر داشته باشند.

حمایت از اکوسیستم سلامت با همکاری جامعه پزشکی

اپل معتقد است قوی‌ترین نوآوری‌های سلامت تنها از طریق همکاری مستقیم با جامعه پزشکی امکان‌پذیر است و این گزارش چهار دسته از این همکاری را شرح می‌دهد: 1) ساخت ابزارهایی برای قادر ساختن محققان به اکتشافات علمی جدید، 2) کمک به تقویت رابطه پزشک و بیمار با داده های معنادار، 3) همکاری با سازمان های بهداشتی برای ترویج سبک زندگی سالم در مقیاس بزرگ، و 4) حمایت از بهداشت عمومی و طرح های دولتی است.

چارچوب ResearchKit به محققان این فرصت را می‌دهد تا شرکت‌کنندگان در مطالعه را از پایگاه کاربری بزرگی از کاربران آیفون و اپل واچ جذب کنند و شرکت‌کنندگان بتوانند داده‌های سلامت را برای کمک به پیشرفت علم به اشتراک بگذارند. اپل از طریق اپلیکیشن Research با هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان و موسسه ملی علوم بهداشت محیطی، بیمارستان بریگهام و زنان و انجمن قلب آمریکا، و دانشگاه میشیگان و سازمان بهداشت جهانی به کاربران در سراسر ایالات متحده این فرصت را می دهند که در سه مورد اول از آنها شرکت کنند. -مطالعات تحقیقاتی نوع: مطالعه سلامت زنان سیب، مطالعه قلب و حرکت سیب، و مطالعه شنوایی سیب. آموخته های اولیه از مطالعات در گزارش ظاهر می شود و همچنین اطلاعاتی در مورد سایر مطالعاتی که اپل از آنها پشتیبانی کرده است.سوابق سلامت در iPhone در برنامه Health، همراه با برنامه‌ها و دستگاه‌های توسعه‌یافته توسط اشخاص ثالث با استفاده از ابزارهای توسعه‌دهنده اپل، به تقویت روابط پزشک و بیمار با داده‌های معنادار کمک می‌کند. سوابق سلامت اکنون در بیش از 800 موسسه در بیش از 12000 مکان در دسترس بیماران است، و بیماران می توانند هر زمان که بخواهند داده های پزشکی موجود خود را از چندین ارائه دهنده در برنامه Health مشاهده کنند. تحقیقات نشان داده است که ارتباط بیماران با تیم‌های مراقبت از راه دور نتایج بهتری با برنامه Corrie Health، برنامه‌های UVA Health Health در خانه، و وزارت امور کهنه سربازان ایالات متحده که دستگاه‌های اپل را به جانبازان قرض می‌دهد تا آنها را با خدمات مراقبت بهداشتی VA مرتبط کند، به همراه دارد. تیم‌های مراقبتی بهتر می‌توانند به بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن در سیستم سلامت Ochsner و NHS ساندرلند کمک کنند و نظارت از راه دور باعث کاهش هزینه و طول مدت اقامت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان دانشگاه اودنسه و بیمارستان کودکان دانشگاه ویرجینیا می‌شود. نوزادان می توانند با والدین خود به خانه بیایند اما از راه دور با تیم های مراقبت در ارتباط باشند.

سازمان ها و شرکت های بهداشتی در سراسر جهان  از جمله Paceline در ایالات متحده؛ جوایز Vitality Active در ایالات متحده، بریتانیا، آفریقای جنوبی و استرالیا؛ و LumiHealth در سنگاپور  با اپل برای ادغام اپل واچ در برنامه های سلامتی خود همکاری کرده اند. در حال حاضر 55 برنامه در 17 کشور در حال اجراست که بیش از یک میلیون کاربر در برنامه تشویقی اپل واچ شرکت می کنند. این برنامه‌ها در افزایش سطح فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان و پذیرش رفتارهای بهداشتی، مانند الگوهای خواب منظم‌تر، تمرکز بر ذهن‌آگاهی، و جایگزینی گزینه‌های غذایی سالم‌تر موفق بوده‌اند.

در نهایت، این گزارش مشارکت اپل با پزشکان و دولت‌های محلی را در راه‌های منحصربه‌فرد برای حمایت از کارهای حیاتی آنها برای ارتقای سلامت عمومی، از جمله ساخت اپلیکیشن‌ها و ویژگی‌ها در طول بحران سلامت COVID-19، برجسته می‌کند.مبتنی بر علم و طراحی شده پیرامون حریم خصوصی


همه ویژگی های سلامت و تناسب اندام اپل با دو اصل کلی توسعه یافته اند:

فرآیندهای دقیق اعتبار سنجی علمی:
پزشکان داخلی اپل عمیقاً در فرآیند توسعه محصول درگیر هستند و دست در دست مهندسان و طراحان محصول کار می کنند. این، همراه با همکاری با کارشناسان موسسات تحقیقاتی پیشرو، تضمین می‌کند که محصولات و ویژگی‌ها مبتنی بر علم و کاربرپسند هستند.

حریم خصوصی در مرکز: حریم خصوصی یک ارزش اصلی در اپل است و حریم خصوصی داده ها برای داده های بهداشتی حساس بسیار مهم است. ویژگی‌های سلامت و تناسب اندام اپل، حریم خصوصی کاربران را در مرکز قرار می‌دهد و محافظت‌هایی از جمله شفافیت و کنترل را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وقتی آیفون با رمز عبور، تاچ آیدی یا فیس آیدی قفل می‌شود، همه داده‌های سلامت و تناسب اندام در برنامه Health به غیر از شناسه پزشکی - رمزگذاری می‌شوند و هر داده سلامتی همگام‌سازی شده با iCloud هم در حین انتقال و هم در سرورهای اپل رمزگذاری می‌شود. و اگر کاربری دارای نسخه اخیر watchOS و iOS با احراز هویت پیش‌فرض دو مرحله‌ای و رمز عبور باشد، داده‌های مربوط به سلامت و فعالیت او به گونه‌ای ذخیره می‌شود که اپل نتواند آن را بخواند. داده‌های برنامه Health هرگز با هیچ شخص ثالثی بدون اجازه صریح کاربر به اشتراک گذاشته نمی‌شود، و اگر کاربران تصمیم به اشتراک‌گذاری داده‌های سلامتی خود داشته باشند، برنامه Health به کاربران کنترل دقیقی بر روی انواع داده‌هایی که به اشتراک می‌گذارند و افرادی که آن‌ها را با آنها به اشتراک می‌گذارند، ارائه می‌دهد. آنها می توانند مجوزها را در هر زمان بررسی و مدیریت کنند.

Apple.com

َ